Lightning

محافظ برق

 

محافظ برق چیست؟

عملکرد محافظ برق چگونه است ؟

 

محافظ برق دستگاهی است که در مسیر ورودی برق قرار می گیرد و در صورتی که مقدار ولتاژ یا آمپر یا توان مصرفی به هر دلیلی ( مانند : اشکال برق رسانی در اداره برق یا نیروگاه یا خطوط انتقال ، رعد و برق و حوادث طبیعی ، سرقت کابل های برق شهری ، مصرف برق بیش از حد مصرف کننده و ... ) خارج از محدوده استاندارد گردد ، مسیر ورود برق را قطع می نماید و پس از طی زمانی مشخص در صورت ایجاد شرایط استاندارد، مجدد مسیر ورود جریان را به تجهیزات الکتریکی ،وصل می نماید تا از آسیب به دستگاه مورد نظر جلوگیری شود.

Cutie Marks  Blue Lightning  Non Canon  By Bluelightning21 D7o3a26

محدوده کارکرد ولتاژ و آمپر و همچنین زمان مورد نیاز برای عبور مجدد جریان الکتریکی، بستگی به وسیله ی الکتریکی ما دارد، زیرا مقدار مصرف و حساسیت هر وسیله ی الکتریکی متفاوت است. به طور مثال مقدار توان مصرفی یک دستگاه پکیج با یک ماشین لباسشویی یا جاروبرقی یا کولر گازی یا مخلوط کن یا یک چراغ با لامپ معمولی متفاوت است.

Post 136188 0 63461500 1341147030

البته باید به این نکته اشاره کرد که در کشور ما به علت عدم رعایت مقررات ملی ساختمان(مبحث سیزدهم) مبنی بر طراحی و اجرای صحیح تاسیسات برقی ساختمانها که وجود چاه ارت ، تجهیزات حفاظتی و موتور برق اضطراری را الزام می داند ، وجود محافظ برق برای هر دستگاه برقی یا سر راه کنتور برق ساختمان ضروری است.

Electric

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته به علت رعایت این مقررات اجباری، ساکنین ساختمان و مصرف کننده نیازی به خرید محافظ برق برای وسایل الکتریکی شخصی خود ندارند. 

 

امید است در آینده ای نزدیک اجرای کامل مبحث 13 مقررات ملی ساختمان، ایمنی تجهیزات الکتریکی و مهم تر از آن ایمنی افراد در مقابل نوسانات برق و برق گرفتگی،تضمین گردد. 

 1197123164299010126JPortugall Icon Bus Bar.svg.med

 

 

نکات مهم :

1- بهتر است جنس بدنه محافظ برق ABS یا همان ضد آتش باشد.

Atash

 

 

2- بهتر است فیوز محافظ برق در دسترس باشد تا در صورتی که در اثر عبور بیش از حد شدت جریان فیوز آن بسوزد مصرف کننده به راحتی بتواند آن را تعویض نماید.

Fuse Png

 

3- گارانتی تعویض محافظ برق یکی از مزایای یک محافظ برق خوب است که تضمین می کند این محافظ حداقل در طول مدت گارانتی به درستی کار می کند.

 Garanti

4- با توجه به اینکه تعدادی از وسایل الکتریکی، توان مصرفی، شدت جریان و زمان مورد نیاز تاخیر واحد و مشترکی دارند می توان با مشورت گرفتن از افراد آگاه در این زمینه، از یک محافظ برق مشترک برای دستگاه دیگری هم استفاده نمود.

به طور مثال معمولا از محافظ برق 2500 ولت آمپری با زمان تاخیر 30 ثانیه و دامنه ی ولتاژ 170 تا 250 ولتی، برای وسایل صوتی و تصویری و پکیج، یخچال و فریزر، کامپیوتر و تلویزیون و مایکروفر ، می توان استفاده کرد. البته بهتر است قبل از استفاده ی مشترک با افراد آگاه در زمینه ی برق، یا شرکت تولیدی محافظ برق، مشورت شود. 

Plug In

5- بهتر است محافظ برق دارای کلید on / off باشد.

Onoff

6- وجود یک محافظ برق قبل از ورود برق به تجهیزات الکتریکی فقط و فقط ایمنی تجهیزات الکتیریکی را بالا می برد و نه ایمنی افراد را. 

 Ouch2

7- در صورتی که کودک خردسالی دارید، باید از محافظ برقی استفاده کنید که منافذ آن دارای محافظ پلاستیکی باشد تا فرزند شما نتواند اشیاء را در داخل آن وارد نماید.

 

Childproof

 

محافظ برق پکیج

در بازار و فروشگاه ها ، تنوع محافظ برق بسیار زیاد است . در این مواقع باید دقت نمود که صرفا به هزینه نباید توجه کرد ، مبلغ زیاد و یا کم محافظ برق دلیل بر کیفیت بالا یا پایین آن نیست .

در این گونه مواقع بهتر است به شرکت های معتبر اعتماد نمود !

High Voltage Warning.svg

بهتر است تجربه ی چندین ساله ی خود را در مورد محافظ برق در اختیار شما بگذارم !

شرکت هایی مانند : نگار آزمایش ، پیشرانه و سارا شرکت های ایرانی خوبی در زمینه ی تولید محافظ برق هستند . بهتر است به شرکت های خارجی در زمینه ی محافظ برق خیلی اعتماد نکنیم چون مشخص نیست قطعات مصرفی آن با چه کیفیتی تولید شده است . ضمن اینکه معمولا محافظ برق های ایرانی دو تا سه سال گارانتی تعویض دارند و مهم تر اینکه شرکت های ذکر شده محافظ برق پکیج رو هم تولید می کنند.

با توجه به توضیحات بالا و با توجه به اینکه در پکیج دیواری از یک برد کنترل میکروپروسسوری استفاده می شود ، به کارگیری محافظ برق در پکیج شوفاژ دیواری الزامیست .

لازم به ذکر است شرکت صنعتی بوتان ، محافظ برق نگار آزمایش را تایید می نماید .

( بنده هم به عنوان نماینده بوتان - و البته نه صرفا به خاطر نماینده ی بوتان بودن - بلکه با توجه به تجربه ی چندین ساله و تحصیلات آکادمیک در زمینه ی برق و پکیج دیواری این محافظ برق رو تایید می کنم )

بنابر این لازم می دانم از ویژگی های بارز محافظ برق پکیج شرکت نگار آزمایش ، به موارد ذیل اشاره نمایم :

  •       جنس بدنه، ABS H.I  ضد آتش
  •       دارای برد محافظ با استفاده از وریستور، جهت محافظت در برابر شوک های برق شهر
  •       دارای فیوز جهت محافظت در برابر جریان های اضافی
  •       تاخیر شروع به کار، 60- 25 ثانیه
  •       توان خروجی حداکثر، 2800VA
  •       دامنه ولتاژ، 175v ~ 245v

 

تصویر زیر یک نمونه از محافظ برق پکیج این شرکت می باشد .

در نمایندگی ما نیز این محافظ برق با قیمت مناسب موجود و در حال عرضه می باشد .

Pi

 

البته این شرکت در زمینه ی محافظ برق های صنعتی و خانگی دیگر ( مانند محافظ برق ورودی ساختمان ، یخچال ، لوازم صوتی تصویری و ... ) نیز فعال می باشد که در تصویرهای زیر نمونه هایی از آن را مشاهده میکنید.

 

نوشته شده توسط : موحد کامرانی

(کپی برداری به هر شکل، بدون ذکر منبع و نام نویسنده ممنوع است)  

 

 

Pic8

Pic1

Pic6